Home / Various / امام حسین از دیدگاه اندیشمندان غیر مسلمان

امام حسین از دیدگاه اندیشمندان غیر مسلمان

Emam Husein

 

با سپاس فراوان از آقای صمد ذواشتیاق که این متن زیبا را با ما به اشتراک گذاشته اند

امام حسین از دیدگاه اندیشمندان غیر مسلمان

*

گاندی :
من نهضتم را مديون حسين بن علی (ع) هستم و من چيز تازه ای برای مردم هندوستان به ارمغان نياورده ام.

 

چارلز ديکنز (نويسنده انگليسی) :
اگر منظور امام حسين(ع) جنگ در راه خواسته‌های دنيايی خود بود، من نمی‌فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند. پس عقل چنين حکم می کند که او فقط به خاطر اسلام فداکاری کرد.

 

جرجی زيدان، نويسنده لبنانی :
پس از رحلت پيامبر(ص)، حب جاه و مال بر فضايل اخلاقی فائق آمد و افکار و آرای آل علی(ع) در ميان چنان مردمي بی اثر ماند. چنانکه مردم کوفه به خاطر جاه و مال بيعتی را که با امام حسين(ع) بسته بودند، در هم شکستند و به اين نيز اکتفا نکرده و او را کشتند.
توماس مان، متفکر آلمانی :
اگر بين فداکاری مسيح و حسين(ع) مقايسه شود حتماً فداکاری حسين پرمغزتر و باارزش تر جلوه خواهد نمود. زيرا مسيح روزی که آماده برای فدا شدن گرديد زن و فرزند نداشت و در فکر آنان نبوده که بعد از او به چه سرنوشتی دچار خواهند آمد. امام حسين(ع) زن و فرزند داشت و بعضی از آنها کودک خردسال بودند و احتياج به پدر داشتند.

کورت فريشلر، مورخ بزرگ آلمانی :
امام حسين(ع) در فداکاری قدم را از حدود فدا کردن خود برتر نهاد و فرزندانش را هم فدا کرد… تصميم ثابت حسين(ع) برای فداکاری مطلق نه ناشی از لجاجت بود نه معلول هوا و هوس و او با پيروی از عقل مصمم شده بود که به طور کامل فداکاری کند تا اينکه مجبور نشود بر خلاف عقيده و آرمان والای خود به وسيله سازشکاری با يزيد بن معاويه به زندگی ادامه دهد. می دانيم که حسين(ع) خود را برای کشته شدن آماده کرده بود. و او عزم داشت خويش را فدا نمايد چرا توقف نکرد تا به قتلش برسانند و چرا دائم اسب می تاخت و شمشير می انداخت… حسين(ع) دست روی دست گذاشتن و توقف برای کشته شدن را دور از مردانگی و جهاد در راه عقيده و آرمان خود می دانست. در نظر حسين(ع) در همانجا توقف کردن و گردن بر قضا دادن تا اين که ديگران نزديک شوند تا او را به قتل برسانند خودکشی محسوب می شود. يک مرد دلير و با ايمان خودکشی نميکند.

 

توماس کارلايل، دانشمند بزرگ انگليسی :
بهترين درسی که از تراژدی کربلا می گيريم اين است که حسين و يارانش ايمان استوار به خدا داشتند. آنان با عمل خود روشن کردند که تفوق عددی در جايی که حق و باطل روبرو می شوند اهميت ندارد. پيروزی حسين(ع) با وجود اقليتی که داشت موجب شگفتی من است.

 

تندن انديشمند هندی :
قيام کربلا معدل بشريت را بالا برد و سطح آن را ارتقا بخشيد.

 

آنتوان بارا (دانشمند مسيحی سوری) :
اگر بگويم حسين (ع) چراغ اسلام است کم گفته ام، اگر بگويم که او زره اسلام است کم گفته ام، بهترين جمله ای که می توانم بگويم اين است که او وجدان تمام اديان در تمام تاريخ است.

 

واشنگتن ايروينگ(مورخ آمريکايی) :
برای امام حسین ممکن بود که زندگی خود را با تسليم شدن به اراده يزيد نجات بخشد،ليکن مسووليت پيشوايی مسلمين اجازه نمی داد که او يزيد را به عنوان خليفه بشناسد. او به زودی خود را برای قبول هر ناراحتی و فشاری به منظور رها ساختن اسلام از چنگال بنی اميه آماده ساخت، در زير آفتاب سوزان سرزمين خشک و در روی ريگهای تفتيده…روح حسین فنا ناپذير است؛ای پهلوان من و ای نمونه شجاعت و ای شهسوار من، حسین!
پرفسور ادوارد براون (شرق شناس انگليسی) :
آيا قلبی پيدا می شود که وقتی درباره کربلا سخن می شنود آغشته به حزن و اندوه نگردد؟
حتی غير مسلمانان نيز نمی توانند پاکی روحی را که اين جنگ اسلامی در تحت لوای آن انجام گرفت انکار کنند… هر کس اندکی حس در نهاد خود داشته باشد نمی تواند از اين غصه غم انگيز متاثر نشود.

موريس دوکبری (انديشمند فرانسوی) :
حسين برای شرف و ناموس مردم و بزرگی مقام مرتبه اسلام از جان و مال و فرزندان گذشت و زير بار استعمار و ماجرا جويی يزيد نرفت، پس بياييد ما هم شيوه او را سر مشق قرار داده از زير دستی يزيديان نوعی رهايی يابيم و مرگ با عزت را بر زندگی با ذلت ترجيح دهيم، زيرا مرگ با عزت و شرافت بهتر از زندگی با ذلت است.
پرفسور ماربين (فيلسوف و خاورشناس آلمانی) :
من معتقدم که رمز بقا و پيشرفت اسلام و تکامل مسلمانان به خاطر شهيد شدن حسين و آن رويدادهای غم انگيز می باشد و يقين دارم که سياست عاقلانه مسلمانان و اجرای برنامه های زندگی ساز آن به واسطه عزاداری حسینی بوده است. مادامی که اين روش و خصلت در ميان مسلمانان وجود دارد هرگز آنها تن به خواری نمی دهند و تحت اسارت کسی نمی روند.

 

سر پرسی سايکس (خاور شناس انگليسی) :

حقيقتا آن شجاعت و دلاوری که اين عده قليل از خود بروز دادند به درجه ای بوده است که در تمام قرون متمادی هر کسی که آن را شنيد بی اختيار زبان به تحسين و آفرين گشود. اين عده مردم دلير غيرتمند، نامی بلند و غير قابل زوال برای خود ساختند .

Telegram Channel

About Mohammad Daeizadeh

Avatar
  • تمامی فایل ها قبل از قرار گیری در سایت تست شده اند.لطفا در صورت بروز هرگونه مشکل از طریق نظرات مارا مطلع سازید.
  • پسورد تمامی فایل های موجود در سایت www.parsseh.com می باشد.(تمامی حروف را می بایست کوچک وارد کنید)
  • Password = www.parsseh.com
  • لطفا نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید در صورت تایپ بصورت فینگلیش نظر شما پاک خواهد شد

2 comments

  1. Avatar
    بک لینک رایگان

    سلام سایت خوب دارید . به سایت ما سر بزنید. بک لینک رایگان میدیم

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.