Home / Science / Medical / والدینی که فرزندانشان را بیمار می کنند

والدینی که فرزندانشان را بیمار می کنند

Sad-boy-with-arms-folded

 

والدینی که فرزندانشان را بیمار می کنند

*

والديني كه به فرزندان خود وابستگی افراطی دارند بذر مشكلاتی مانند هيپوكندرياكال ( خود بيمارانگاری) و مازوخيستيك ( خود آزاردهی )را در فرزندان شان میكارند . آنها با تزريق نگرانی های شديد در ذهن فرزندشان او را به خود وابسته میكنند . در واقع آنها به نوعی بال و پر فرزند خود را میچينند تا فرزندشان برای هميشه زمينگير شود و هوس پريدن از لانه به سرش نزند ! آنقدر در مورد خواب او از وی سئوال میكنند كه او به خواب خود وسواس پيدا میكند ، آنقدر از اجابت مزاج او میپرسند كه او به شمارش دفعات دفع خود میپردازد و سخت نگران میشود كه نكند دچار بيماری گوارشی شده باشد ، آنقدر او را از عوارض سرماخوردگی می ترسانند كه او با اولين نشانه‌های يك سرماخوردگی خفيف به‌شدت احساس ناتوانی میكند ! آنگاه همين والدين بيماری زا از ضعف و ناتوانی فرزند خود مینالند و شكوه میكنند كه فرزندشان قادر به مراقبت از خود نيست و آنها ناچارند بار پرستاری از او را به دوش بكشند !

پسرانی كه مادر وابسته ساز دارند در هر چه بوی جدایی از مادر را بدهد دچار ترديد و دودلی میشوند . در واقع هنوز « بند ناف» آنها بريده نشده است ! اين‌چنين مردانی در ازدواج دچار ترديد حيرت آوری هستند ، افراد متعددی را برای ازدواج مورد بررسی قرار میدهند و با وجود ارزيابی های مكرر ، مشورت های متعدد و دوران آشنایی طولانی نمیتوانند به راحتی برای ازدواج تصميم بگيرند . در نهايت در صورتی كه تصميم به ازدواج بگيرند یکی از اين سناريوها پيش میآيد :

1 – پس از ازدواج مكررا به آغوزش مادر میروند واز بدرفتاری همسرشان به او شكايت میكنند . مادر پسرش را نوازش میكند و از « بدشانسی » پسر مظلومش غصه دار میگردد . بسته به ميزان تحمل عروس خانم يا اين فرآيند بصورت مزمن ادامه میيابد و يا اين ازدواج منجر به طلاق میگردد .

2 – اين مردان با زنی كه از آنها بسيار مقتدرتر و موفق تر است و گهگاه چند سالی هم از آنها بزرگتر است ازدواج میكنند . در واقع آنها به جای استقلال از مادر ، مادر جديدی پيدا میكنند . معمولا در اين رابطه آنها مردانی مظلوم و سر به زير هستند كه به هر شکلی از همسرشان طلب مهر و نوازش میكنند و در روابط جنسی نيز اغلب دچارناتوانی و ضعف هستند .

3 – اين مردان با زنی از طبقة اجتماعی بسيار پايين تر و شرايط هوشی ، تحصیلی و اقتصادی نازل ازدواج میكنند و در واقع برای مادرشان كلفت میگيرند . مادر و پسر به رابطة غيرعادی و در هم تنيدة خود ادامه میدهند و كلفت خانه كارهای پيش پا افتاده‌ای را به عهده میگيرد .

یکی از بدترين شكل وابستگی مادر به فرزند را در حالتی میبينيم كه مادر ، فرزند خود را دچار روان پریشی میكند ! « گيگوری بيستون » سالها قبل « مادران اسكيزوفرنوژنيك » را شرح داده است مادرانی كه با نحوة ارتباط دوگانة خود ، فرزندشان را دچار يك احساس دوگانگی شديد میكنند ( Ambivalance ) ) به گونه‌ای كه در مورد بدیهی ترين مسائل نيز دچار ترديد ، دودلی ، ترس و سردرگمی است . چنين فردی با وجود داشتن مغزی سالم دچار علائم سايكوز ( Psychosis ) میگردد و تا پايان عمر وابسته به مادر و تحت درمان با آنتی سايكوتيك ها و بستری مكرر در بيمارستان روانپزشکی قرار میگيرد .

دکتر محمدرضا سرگلزایی

Telegram Channel

About Vida Daeizadeh

Avatar
  • تمامی فایل ها قبل از قرار گیری در سایت تست شده اند.لطفا در صورت بروز هرگونه مشکل از طریق نظرات مارا مطلع سازید.
  • پسورد تمامی فایل های موجود در سایت www.parsseh.com می باشد.(تمامی حروف را می بایست کوچک وارد کنید)
  • Password = www.parsseh.com
  • لطفا نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید در صورت تایپ بصورت فینگلیش نظر شما پاک خواهد شد

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.