Home / علی جلیلی - Ali Jalili / گفت و شنودی با آقای جلیلی نویسنده محترم کتاب : مدل فکری PIF

گفت و شنودی با آقای جلیلی نویسنده محترم کتاب : مدل فکری PIF

Ali Jalili

گفت و شنودی با آقای جلیلی نویسنده محترم کتاب : مدل فکری PIF

با دوست بزرگواری که سالها مطالعه و تحقیق در زمینه های مختلف علمی داشتند و در نهایت برای نشر عقاید و نظرات و نتایج سالها تحقیق و تفحص خود دست به نوشتن و انتشار کتابی بر مبنای این تجربیات بدست آمده کردند گفتار کوتاهی داریم :

لطف کرده و خودتان را معرفی کنید و بفرمایید چه عواملی باعث شد که شما به فکر نوشتن این کتاب بیفتید و هدفتان از اینکار چه بود :

علی جلیلی هستم ، خودمو فرزند حقارت می دانم ، صدای من طنین فریاد تحقیرشدگان است، من حنجره تمام اذهان به بند کشیده شده در تمام جوامع بشری ام، آنهایی که از آنچه بعنوان معرفت علمی نامیده می شود، جز واماندگی نصیبی نبرده اند، آنهایی که در این فضای ذهنی مندرس فرسوده شده اند و آنهایی که در زندان علم معاصر محبوس مانده اند، من خبر تازه دارم برای آنانکه از سلطه علم باخبرند، من هوای تازه دارم برای آنانکه به بند عادت آرام ندارند، من سراغی از فضای دیگری دارم برای آنانکه قصد رفتن دارند .
علیرغم آنکه از زندان فکری تاریخ معاصر نفرت دارم ولی نه زندانبانی می شناسم، نه قصد تخریب این زندان دارم و نه به تنهایی قدرت فرار دارم، براین باورم که دانشمندان سلطه گرانی معصومند، گرچه نگهبانان زندان ذهنند ولی خود از وجود چنین زندانی بی خبرند، تاریخ اندیشه بشری در آستانه یک رویداد است، روی نخواهد داد اگر ما آنرا بوجود نیاوریم، مدل تفکر سنتی در آستانه تزلزل است متزلزل نخواهد شد اگر ما زلزله ای بوجود نیاوریم، و ما در آستانه یک انتخابیم، تغییری روی نخواهد داد اگر قصد تغییر نداشته باشیم .
این کتاب را نوشته ام برای تمام کسانیکه علم معاصر را زمینه جهل ، حقارت و عقب ماندگی خود می دانند، برای آن کسانیکه تکامل علمی معاصر را مقصد سلطه گران مدل تفکر سنتی می پندارند و برای تمام کسانیکه می خواهند درک متفاوتی از مفهوم آگاهی، دانش و معرفت داشته باشند .
من روزنه ای در سیاهچال ذهنی تاریخ معاصر یافته ام، به تنهایی جرات عبور ندارم، شوق و ذوقم ثمری نخواهد داشت اگر غوغایی برپا نشود .

پدرم ساختار ذهنی مرا شکل داد، او از من عصیانگری مهربان ساخت که تنها ابزارش کلام بود، او مرا از هیچ پرسشی منع نکرد، به هیچ دین و آیینی وادار نکرد، همواره با من رفتاری منطقی داشت، او سه مطلب را همواره به من تکرار می کرد: علی هرگز نگو چنین است، بگو به نظر من چنین است . علی هرگز بر باور خود اصرار نکن ، احتمال بده که شاید عکس آن درست باشد . علی همواره به نظر دیگران احترام بگذار . زمانی که فلسفه PIF را نگاشتم با تعجب متوجه شدم که دقیقا بر اساس همان سه رابطه بنا گردیده است .

نوشتن این کتاب چند سال طول کشید :

نگارش این کتاب بیست سال طول کشید . هیچ ادعایی در مورد این کتاب ندارم جز آنکه متفاوت است با هر آنچه تا کنون خوانده اید . اطمینان دارم اگر خواندن آنرا به پایان برسانید هرگز قادر نخواهید بود که دوباره به عالم ذهنی سابق خود برگردید

در این سه جلد کتابی که فعلا چاپ و در اختیار علاقمند به نگرش های نوین و ایده های جدید هستند قرار گرفته شما از سه کلمه کلیدی P , I , F استفاده نموده اید و در پشت جلد هرکدام از این سه جلد کتابتان چند سطری در مورد PIF نوشته اید :

1- PIF مدلی برای توجه ، درک و تفکر است همچنانکه مدل موی سر ، مدل لباس و مدل رفتار خاصی دارید مدلی نیز برای توجه ، درک و اندیشه خود دارید هرچند هیچ آگاهی از آن نداشته باشید . من بر این باورم که PIF مدل جدیدی برای توجه کردن ، درک کردن و انیشیدن است ، به نظر من دوران محدودیت سلطه مدل های فکری موجود فرا رسیده است .

2 طبق PIF حقیقتی که وجود دارد . حقیقتی که مخلوق زمینه خاصی است و حقیقتی که ما آن را خلق می کنیم ابعاد سه گانه ” حقیقت واحدی ” هستند که نسبت به افراد ، زمان ها و زمینه های مختلف ، یکی از این ابعاد ، بعد مسلط در خلق مفهوم حقیقت خواهد بود .

3 – علم زمانشناسی معاصر کاملا ساده انگارانه است . شناخت مدل های مختلف زمان ، شناخت زمینه های تغییر زمان ها و شناخت زمینه های سلطه بر زمان ، نقاط توجهی برجسته برای دانشمندانی خواهد بود که با مدل PIF بیندیشند

این کلمات مخفف چی هستند و ارائه دهنده چه مفاهیمی می باشند و آیا فکر میکنید برای آشنایی اولیه با ایده های ارائه شده شما ، توضیح بیشتری نسبت به این سه نوشته پشت جلد های کتابهایتان میتواند مفید واقع شود ؟

مدل PIF در زمینه پذیرش سه فرض بنیادین قرار دارد که بر هیچ چون و چرایی استوار نیست . شما می توانید آنها را نپذیرید ولی هرگز قادر به رد آن نخواهید بود . PIF نه تنها نام یک مدل تفکر ، بلکه نام یک واحد ادراکی است که همواره واحد باقی می ماند .

فرض اول مدل PIF سه بعدی بودن واحد PIF است . سه بعدی بودن قانون ، قانون اول و گرانیگاه این مدل فکری است ، تا زمانی که این فرض مقبولیت داشته باشد مدل PIF همچنان باقی خواهد ماند . این سه بعد عبارتند از : نقطه توجه  ( Point ) ، من ( I) ، و زمینه ( Field )

تاریخ نشان داده که همیشه و در همه جای دنیا هر ایده جدیدی مخالفت ها و چالش هایی را بدنبال خواهد داشت و حتی کسانی هم که مخااف ایده های نو نیستند امکان دارد که سوالاتی برای درک بهتر و بیشتر مفاهیم ارائه شده از جانب شما را مطرح کنند
آیا شما آمادگی این مخالفت ها و جوابگویی به سوالات مطرح شده را دارید ؟

بله . خوشحال خواهم شد اگر جوابگوی سوالات پیش آمده در ارتباط با این کتاب باشم .

آیا هدفتان ارائه این ایده ها فقط در کشور عزیزمان ایران هست ؟ و یا اینکه هدف بعدی شما نشر افکار و ایده هایتان در سطح جامعه جهانی میباشد ؟

هدف من انتشار این ایده در سطح بزرگتری است و برای اینکار تلاش خواهم کرد .

با سپاس فراوان از شما و امید به اینکه در آینده نزدیک بازهم از شما بیشتر از اینها بشنویم .

Telegram Channel

About Mohammad Daeizadeh

Avatar
  • تمامی فایل ها قبل از قرار گیری در سایت تست شده اند.لطفا در صورت بروز هرگونه مشکل از طریق نظرات مارا مطلع سازید.
  • پسورد تمامی فایل های موجود در سایت www.parsseh.com می باشد.(تمامی حروف را می بایست کوچک وارد کنید)
  • Password = www.parsseh.com
  • لطفا نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید در صورت تایپ بصورت فینگلیش نظر شما پاک خواهد شد

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.