Home / Short Stories / Guy de Maupassant / داستان کوتاه : پیرمرد اثر گی‌ دوموپاسان‌

داستان کوتاه : پیرمرد اثر گی‌ دوموپاسان‌

 Guy_de_Maupassa __1888

 

پیرمرد

 

 

همه‌ی روزنامه‌ها آگهی زیر را چاپ کرده‌ بودند :

چشمه آب معدنی جدید در راندلیز (rondelis) تمامی امتیازاتی را که برای‌ یک اقامت طولانی و یا حتی دایمی مورد نیاز است ارایه می‌کند .آب قرمز رنگش‌ (آب‌های معدنی آن) برای مقابله با کلیه‌ی‌ آلودگی‌های خونی،در جهان بعنوان بهترین‌ شناخته می‌شود،همچنین به نظر می‌رسد دارای خواصی است که در زمره‌ی عوامل‌ طول عمر به شمار می‌آیند . این موقعیت‌ استثنایی ممکن است تا حدی به دلیل‌ وضعیت منحصر به فرد این شهر کوچک‌ باشد که در منطقه‌ای کوهستانی،درمیان‌ جنگلی از درختان صنوبر قرار دارد . ناگفته‌ نمانند که این مکان قرن‌ها به دلیل موارد طول عمر غیر معمول مورد توجه قرار گرفته‌ است……

مردم دسته‌دسته سرازیر شدند .

یک روز صبح ازپزشک مسئول چشمه‌ها خواستند تا یک تازه‌ وارد را معایند کند، آقای دارون (daron) ،که چند روز قبل‌ آمده و ویلای زیبائی را در حاشیه‌ی جنگل‌ اجاره کرده بود؛ پیرمردی کوچک اندام و هشتاد و شش ساله که هنوز کاملا سرزنده، قوی،سلامت و فعال بود و بسیار تلاش‌ می‌کرد سنش را مخفی نگهدارد .

به دکتر تعارف کرد که بنشیند و یکراست‌ شروع کرد به سئوال کردن .

گفت :”دکتر، من از نظر سلامتی در وضعیت خوبی هستم ، این به خاطر زندگی‌ محتاطانه‌ی من است . اگرچه چندان پیر نیستم ولی سن قابل توجهی دارم . با همین‌ روش محتاطانه‌ی زندگی ، تا حالا از هرگونه‌ بیماری و ناخوشی، حتی کوچکترین مریضی، دور بودم . می‌گویند آب و هوای اینجا برای‌ سلامتی خیلی خوب است . حاضرم کاملا این موضوع را باور کنم ، اما قبل از این‌ که‌ اینجا ساکن بشوم این مسئله باید به من ثابت‌ شود . بنابراین می‌خواهم خواهش کنم که‌ هفته‌ای یک بار به دیدنم بیائید و اطلاعات‌ زیر او را جزئیات کامل به من بدهید .

“اول از همه می‌خواهم فهرستی کامل ، واقعا کامل ، از ساکنان این شهر و حومه‌ی آن‌ که سنشان بالاتر از هشتاد سال است داشته‌ باشم . بعلاوه،جزئیات جسمی و فیزیولوژیکی‌ هرکدام از آن‌ها را نیز نیاز دارم . می‌خوام‌ شغل ، روش زندگی و عاداتشان را بدانم . هروقت یکی از آن‌ها می‌میرد کافیست به‌ من اطلاع داده و جزئیات دقیق علت مرگ و شرح ماوقع را بدهید”

سپس مودبانه افزود :”دکتر، امیدوارم‌ برای هم‌دوستان خوبی بشویم”و دست‌ چروکیده کوچکش را دراز کرد . دکتر با قول‌ همکاری صمیمانه به او دست داد .

آقای دارون همیشه ترس بیمارگونه‌ای‌ از مرگ داشت . او تقریبا خودش را از تمامی‌ لذت‌های زندگی ، به این دلیل که خطرناک‌ بودند ، محروم کرده بود و هرگاه کسی‌ تعجب خود را از این‌که او شراب  ,آن‌ سرچشمه‌ی رویا و نشاط , نمی‌خورد ابراز می‌داشت آقای دارون در پاسخ با صدایی که‌ حالت ترس را می‌شد در آن تشخیص داد می‌گفت :”من برای زندگی‌ام ارزش قائلم” و بر روی کلمه‌ی من تاکید داشت ، انگار که زندگی او برتری ویژه‌ای داشت . او با گفتن من طوری بین زندگی خود و مردم‌ تفاوت قایل بود که جای پرسش و پاسخ‌ نمی‌گذاشت .

به‌خاطر همین مسئله او روش خیلی‌ خاصی برای بیان ضمایر شخصی مربوط به‌ خودش و هرچیزی که به او مربوط می‌شد داشت . وقتی می‌گفت”چشم‌های من ، پاهای من ، بازوی من ، دست‌های من” کاملا مشخص بود که نباید ایرادی در آن‌ها باشد ؛ این اعضای بدن مشابه اعضای بدن بقیه‌ ی‌ مردم نبودند . اما زمانی این تمایز برجسته‌تر می‌نمود که به دکترش اشاره می‌کرد . وقتی‌ می‌گفت “دکترم” آدم فکر می‌کرد آن دکتر به‌ او تعلق دارد نه کسی دیگر؛ تنها برای او در نظر گرفته شده تا هنگام بیماری در کنار او و نه هیچ‌ کس دیگر حضور داشته باشد و آن‌ دکتر، بدون شک ، بالاتر از تمامی دکترهای‌ جهان بود .

پیرمرد به بقیه‌ی مردم اصلا توجهی‌ نمی‌کرد ، مگر درحد عروسک‌های خیمه‌ شب‌بازی که برای پر کردن جهان خلق شده‌ اند . او مردم را به دو دسته تقسیم کرده بود :

کسانی که برحسب تصادف سلام و علیکی‌ با آن‌ها داشت و افرادی که سلام و علیک‌ نداشت . اما هردو دسته از نظر او کاملا بی‌ اهمیت بودند .

اما از روزی که پزشک راندلیز فهرستی‌ هفده نفر از ساکنین شهر را آورد که بالای‌ هشتاد سال سن داشتند، علاقه‌ای در قلبش‌ پیدا شد ؛ احساس اشتیاقی غریب نسبت به‌ افراد مسن آن فهرست که قرار بود کنار رفتن تک‌ تک آن‌ها را ببیند . تمایلی نداشت‌ که با آن‌ها آشنا شود ، اما تصویر روشنی از شخصیت آن افراد برای خودش درست کرد .

 

گی‌  دوموپاسان‌

مترجم : سعید امیری

Telegram Channel

About Mohammad Daeizadeh

Avatar
  • تمامی فایل ها قبل از قرار گیری در سایت تست شده اند.لطفا در صورت بروز هرگونه مشکل از طریق نظرات مارا مطلع سازید.
  • پسورد تمامی فایل های موجود در سایت www.parsseh.com می باشد.(تمامی حروف را می بایست کوچک وارد کنید)
  • Password = www.parsseh.com
  • لطفا نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید در صورت تایپ بصورت فینگلیش نظر شما پاک خواهد شد

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.