Home / برگ هایی از تاریخ - Review Of The History / شهر زير زمينی ( اويی )

شهر زير زمينی ( اويی )

Under ground city

با تشکر از دوست عزیز آقای داریوش عزیزی که از کشور آلمان این مطلب جالب در مورد شهر زير زمينی ( اويی ) را در اختیار ما گذاشته اند :
شهر زير زمينی ( اويی )
رويايی که فقط در حد تصور بود!!!!
شهر زيرزمينی (اويی) در نوش آباد کاشان . شهر ‘نوش آباد’ از جمله مناطق باستانی و تاريخی است که در شمال استان اصفهان و به فاصله پنج کيلومتری از کاشان، شهر تپه های باستانی سيلک قرار گرفته که هنوز نشانه های اعجاز هنر مردمانی از دوره های سلجوقی تا قاجار را با خود به امانت دارد.
کتيبه های مناره مسجد جامع و محراب گچ بری مسجد امام علی (ع)، نشان از اهميت تاريخی اين شهر دارد، اما شهر زير زمينی نوش آباد، با معماری دست کن، يکی از آثار شگفت انگيز ايران و جهان است که زندگی در زير نور چراغ های پيه سوز داخل آن، به مثابه زندگی در شهر سايه هاست.
وسعت اين اثر باستاني که از عمق چهار متری شروع شده و تا عمق 16 متری ادامه دارد هنوز مشخص نيست، اما بنا به شواهد موجود و گفته شهروندان کهنسال، تا غار ريس در شهر سبز ‘نياسر’ از توابع شهرستان گسترش داشته است. آثار معماری بدست آمده تاکنون در سه طبقه، شامل راهروهای باريک به همراه اتاق های چهار گوش با طاقچه های ايجاد شده در ديوارهاست و ارتباط بين طبقات بوسيله چاه های عمودی حفر شده با عمق پنج تا هفت متر است که با توجه به آثار و شواهد بدست آمده، تاريخ ايجاد معماری دست کن نوش آباد به دوره ساسانی می رسد.
ورودی شهر زيرزمينی نوش آباد، راهرويی باريک به اندازه يک نفر است، زمانی که به داخل شهر وارد شوی، بوی خاک مرطوب به مشام می رسد. دالان‌های تنگ با ارتفاعی کمتر از يک انسان ايستاده، تو را به بخش‌های داخلی شهر می رسانند. فضاهای در نظر گرفته شده برای شهر در حد فضاهای ضروری است و سيستم تهويه‌ آن بر اساس اختلاف فشار هوا با سطح زمين کار می کند که گردش و تصفيه هوا برای تنفس در آن را امکان پذير می سازد. حجره‌های کوچک ‌به ابعاد دو متر در دو متر، سرويس‌های بهداشتی ابتدايی، فضاهای پناهگاهی، تونل‌های ارتباطی و تهويه هوا و چاه‌های آب از جمله‌ فضاهای اين شهر زيرزمينی است.

مي گويند، در زمان حمله‌ مغولان از اين شهر بطور گستره‌ای استفاده می شده است. اگرچه بسياری از جزييات شهر در اثر نفوذ سيلاب و مرور زمان نابود شده اند ولی سفالينه‌های پيدا شده به يک هزار و 800 سال پيش و زمان ساسانيان برمی گردد و تا زمان قاجاريه مورد استفاده بوده است. به مرور زمان و استفاده نکردن‌، اين شهر بدست فراموشی سپرده شد و به علت نفوذ سيلاب نشانه‌های اين شهر نابود شده بودند.

 

Daryush Azizi

Telegram Channel

About Mohammad Daeizadeh

Avatar
  • تمامی فایل ها قبل از قرار گیری در سایت تست شده اند.لطفا در صورت بروز هرگونه مشکل از طریق نظرات مارا مطلع سازید.
  • پسورد تمامی فایل های موجود در سایت www.parsseh.com می باشد.(تمامی حروف را می بایست کوچک وارد کنید)
  • Password = www.parsseh.com
  • لطفا نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید در صورت تایپ بصورت فینگلیش نظر شما پاک خواهد شد

2 comments

  1. Avatar

    It sounds interesting.I tried to understand it using google translator.It would be much better for me to be in English.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.